Кујна

Мајонез салата со макарони за секоја прилика – готова за 10 минути

Во тек се зимските слави, а ние ви даваме одлична идеја за превксуна мајонез салата со макарони, која ќе биде готова за само 10 минути.

Состојки:

-500 гр.ситни макарони

-150 гр.кашкавал

-200 гр.шунка

-2-3 сварени моркови

-15 кисели краставици

-една лажица

-литар или литар ипол јогурт

-200 гр.мајонез

Подготовка:

Сварете ги тестенините, а потоа исплакнете ги со студена вода па додадете им масло. Оставете ги да се излдата.

Кашкавалот, шунката, морковот и краставичките исецкајте ги на коцки и додадете ги во изладените тестенини.

Потоа додадете го јогуртот и мајонезот за смесата да се соедини.